AKŞEHİR KÜLTÜR MERKEZİ

Gülmece Parkı’nın yanı başında bulunan Akşehir Kültür Merkezi’nin girişinde, geniş bir fuaye salonu ve çok amaçlı kullanılabilecek 483 kişilik bir salonu bulunmaktadır. Alt katta, farklı filmlerin gösterildiği, 110 ve 130’ar kişilik 2 adet sinema salonu vardır. Geniş bir balkonu olan üst katta ise her köşesi kitaplarla dolu bir alanda, keyifle kahvelerin yudumlandığı, kitap okuyarak güzel vakit geçirilebilecek "Dönemeç Kitap Kafe” bulunmaktadır.

Büyük salonun üst kısmında yine seyirciler için oluşturulmuş bir balkon bulunmaktadır. Alt kısımda 368, üst kısımda ki balkonda 115 koltuk mevcuttur. Bugüne kadar konser, tiyatro, şiir dinletisi, film gösterimi, konferans, panel ve seminer gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Akşehir Kültür Merkezi’nin sahnesinde yerleşik olarak 24m2 LED Ekran bulunmaktadır.

Ses ve ışık mikserleri, ışıklandırma sistemleri, birçok özelliğe sahip hoparlörler, farklı alanlarda kullanılabilecek mikrofonlar, kablosuz internet ve bilgisayarlar gibi birçok teknik imkana sahip olan Akşehir Kültür Merkezi’nin sahne arkasında ise daha çok tiyatral etkinliklerde kullanılan sahne öncesi hazırlıkların yapılabildiği birçok odadan oluşan kulis bulunmaktadır.

Salona, ön ve yan taraflardaki seyirci girişlerinden bağımsız olarak kulis ve sahne malzemelerinin taşınabilmesi için dışarıdan büyük araçların yaklaşabileceği kadar yeterli alanı bulunan kulis giriş-çıkış kapıları da mevcuttur.

FOTOĞRAFLAR

akm 001akm 002akm 003akm 004akm 005akm 006akm 007akm 008akm 009akm 010akm 011akm 012

PANAROMİK FOTOĞRAFLAR

akm panaromik 001akm panaromik 002akm panaromik 003akm panaromik 004

 

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR KÜLTÜR MERKEZİ

1500m2 arsası Belediyemiz tarafından tahsis edilen kültür merkezi; bodrum, zemin ve 2 kat olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmış, işletme hakkı Akşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Üst katları İlçe Halk Kütüphanesi ve KOMEK (Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) için tahsis edilmiştir. Bina çevresindeki peyzaj çalışmaları belediyemiz ekiplerince gerçekleştirilmektedir.

Etkinliklerin gerçekleştirildiği büyük salon 315 kişiliktir. Bugüne kadar konser, tiyatro, şiir dinletisi, film gösterimi, konferans, panel ve seminer gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi, nikah etkinlikleri için de kullanılmaktadır.

Ses ve ışık mikserleri, ışıklandırma sistemleri, birçok özelliğe sahip hoparlörler, farklı alanlarda kullanılabilecek mikrofonlar, projektör, kablosuz internet ve bilgisayarlar gibi birçok teknik imkana sahip olan Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nin sahne arkasında ise daha çok tiyatral etkinliklerde kullanılan sahne öncesi hazırlıkların yapılabildiği birçok odadan oluşan kulis bulunmaktadır.

Salona, seyirci girişinden bağımsız olarak kulis ve sahne malzemelerinin taşınabilmesi için dışarıdan büyük araçların yaklaşabileceği kadar yeterli alanı bulunan kulis giriş-çıkış kapıları ve büyük yük asansörü mevcuttur.

FOTOĞRAFLAR

sohkm 001sohkm 002sohkm 003sohkm 004sohkm 005sohkm 006sohkm 007sohkm 008sohkm 009sohkm 010sohkm 011sohkm 012sohkm 013sohkm 014sohkm 015sohkm 016sohkm 017sohkm 018


Her iki kültür merkezindeki salonlara yiyecek veya içecek ile girilmesi yasak olup, sirk gösterileri, kına gecesi ve düğün gibi etkinliklere seyircilerin ve mekânın güvenliği açısından izin verilmemektedir.

Kültür Merkezlerinde gerçekleştirilecek etkinliklerin organizasyonu Akşehir Belediyesi tarafından alınan meclis kararları doğrultusunda yapılmaktadır. Nikah etkinlikleri sadece Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde yapılmaktadır.

Alınan Meclis kararlarına istinaden 2024 yılı için belirlenen tarifeler aşağıdaki gibidir.

  • Nikah (Hafta İçi) : 6.000 TL
  • Nikah (Hafta Sonu) : 10.000 TL
  • Tiyatro, Toplantı vb. (Hafta İçi) : 7.000 TL
  • Tiyatro, Toplantı vb. (Hafta Sonu) : 10.000 TL
  • Dernek ve Vakıfların Etkinlikleri (Yılda 2 Etkinlikten Sonra Hafta İçi) : 4.000 TL
  • Dernek ve Vakıfların Etkinlikleri (Yılda 2 Etkinlikten Sonra Hafta Sonu) : 6.000 TL
  • Kamu Yararına Yapılan Tiyatro, Toplantı vb. : Ücretsiz

Kültür merkezleri ve diğer yerlerde düzenlenen etkinliklerde aylık geliri asgari ücretin altında olanlar, şehit yakınları (1. derece akrabaları) ile gazilere %50 indirim uygulanır. Resmi ve dini bayramlarda bu indirim geçerli değildir. Kültür Merkezlerinde tiyatro vb. etkinliklerinde 2 seanstan sonra her seans için 1.000 TL. tarife uygulanacaktır.